[Návrat na hlavní stránku]

Limita funkce ve fyzice



Ukažme si použití limity funkce na konkrétním příkladu ze studijního textu Pohyb těles s vlivem odporových sil - formát PS, popř. Pohyb těles s vlivem odporových sil - formát PDF - str. 8.

Příklad

Kulička o poloměru r je ponořena do vody, přičemž hustota r kuličky je jen o málo větší než hustota r v vody. Kuličku z její výchozí polohy pustíme nulovou počáteční rychlostí. Vypočtěte: závislost rychlosti kuličky na čase, mezní rychlost kuličky.


Řešení:

S ohledem na zadanou relaci hustot předpokládáme laminární obtékání a pro odporovou sílu použijeme Stokesův vztah

Na kuličku bude působit ještě tíhová a vztlaková síla. Osu y zvolíme kladně ve směru tíhového zrychlení g s počátkem ve výchozí poloze kuličky. Počáteční podmínky úlohy jsou tedy: y (0) = 0, v (0) = 0.

Pohybová rovnice pak je

Vyjádříme-li hmotnosti pomocí hustot a dosadíme za síly F vz , F o , dostaneme

Tuto pohybovou rovnici můžeme přepsat formálně do tvaru

kde

Pokud bychom výše popsanou rovnici vyřešili - převedením na tzv. diferenciály a následně vzniklou diferenciální rovnici vyřešili (viz výše uvedený studijní text str. 9), dostaneme

Mezní rychlost dostaneme z výše uvedeného vztahu pro t ® ¥ .

Určíme limitu výrazu pro rychlost

Nejprve určíme

S použitím této vypočtené limity dostaneme

Graf závislosti rychlosti na čase v = v(t) pro t ® ¥ je uveden níže.


Další užití limity funkce ve fyzice je u řady dalších dějů, např. přechodné děje v elektrických obvodech - jak je uvedeno např. ve studijním textu Elektromagnetická indukce - formát PS popř. Elektromagnetická indukce - formát PDF, str. 36.