Rovnice (1) určuje závislost mezi
t a s .Představme si, že nás bude např. zajímat délka dráhy, kterou proběhne těleso za
t 1 sekund. Potom za proměnnou t dosadíme hodnotu t 1 a vypočteme tomu příslušející dráhu.Charakter změny proměnné veličiny
s se liší od charakteru změny proměnné t . Veličina, jejíž číselnou hodnotu je možno libovolně volit, se nazývá nezávisle proměnná (argument). Proměnná, která nabývá určitých číselných hodnot nezávisle na argumentu, se nazývá závisle proměnná - funkce .Nyní nás bude zajímat obrácená úloha, tj. budeme se zabývat úlohou, za jakou dobu urazí těleso určitou zvolenou dráhu. Vztah odpovídají této situaci dostaneme, vyjádříme-li neznámou t ze vzorce (1), tj.
Je vidět, že v tomto případě si proměnné
t a s navzájem vyměnily role: argumentem je nyní proměnná s a funkcí proměnná t .Kterou z proměnných v dané funkční závislosti budeme považovat za argument a kterou za funkci, je zcela jednoznačně urč
eno podmínkami úlohy.Je-li např. v nějaké nádobě uzavřen ideální plyn pod tlakem pístu, potom mezi tlakem
p a objemem V plynu existuje závislost
Pokud se bude podle podmínek úlohy jevit p jako nezávisle proměnná, můžeme psát
.
Je tudíž objem
V funkcí tlaku p .
Na základě výše uvedených příkladů můžeme nyní napsat definici pojmu funkce:
Proměnná veličina y se nazývá funkcí nezávisle proměnné veličiny x, jestliže každé hodnotě veličiny x odpovídá jedna určitá veličina y.
Nechť je dána funkce f: y=f(x) . Množinu hodnot, kterých může nabývat proměnná x , nazýváme definiční obor funkce f , tj. D(f) . Množinu hodnot, kterých nabývá proměnná y , nazýváme obor hodnot funkce H(f) .
Poznámka:
Definice funkce nic neříká o způsobu, jímž je stanovena závislost mezi funkcemi a argumenty. Tyto způsoby mohou být rozmanité, my se v tomto textu budeme zabývat především případy, kdy je funkce dána vzorcem.
V přírodních vědách a v technice se často setkáváme s případy, kdy závislost mezi funkcí a argumentem není určena vzorcem, ale pokusem. Pak vyjadřujeme vztah mezi funkcí a argumentem užitím tabulky, ale někdy se snažíme sestavit vzorec, vyjadřující funkční závislost přibližně pomocí tzv.
empirického vzorce .Místo empirického vzorce je někdy vhodnější vyjádřit funkční závislost v přibližném grafu.