Sklon křivky. Tečna křivky. Normála.
Pod sklonem křivky v jejím daném bodě rozumíme směrnici tečny, vedené ke křivce v tomto bodě.
Abychom uměli určit sklon křivky,
je třeba umět stanovit pro danou rovnici y = f(x) a souřadnice x,
y daného bodu směrnici tečny vedené ke křivce v bodě [x, y].
Ale co je to vlastně tečna křivky? V elementární geometrii se definuje tečna kružnice jako přímka, která má s kružnicí jen jeden společný bod. Avšak tato definice má smysl jen v případě kružnice. Jestliže se však pokusíme použít této definice pro tečnu paraboly y = x2 , potom by v počátku souřadnic O obě souřadnicové osy vyhovovaly této definici. Je ale jasné, že ve skutečnosti jen osa x je tečnou paraboly v počátku souřadnic. Proto uvedenou definici tečny ke kružnici nelze použít v případě jiných křivek a je nutno stanovit obecnější definici tečny. |
![]() |
Abychom stanovili tečnu v bodě M k dané křivce, budeme postupovat takto: mimo bod M si na křivce zvolíme ještě bod M1 (viz obr. vpravo), různý od bodu M a určíme sečnu MM1. Bude-li se bod M1 pohybovat po křivce, pak se bude sečna MM1 otáčet kolem bodu M (viz obr.).
Tečnou křivky v bodě M bude limitní poloha MT sečny MM1 (pokud taková poloha existuje), když bod M1, který se pohybuje po křivce se blíží bodu M.
Je-li křivka určena rovnicí y =
f(x), potom k nalezení její tečny v bodě M = [x, y]
stačí znát směrnici této tečny. Zkusme nyní nalézt směrnici tečny ke křivce
v bodě M. Zvětšíme-li souřadnici x bodu M o přírůstek Δx, přejdeme tak k bodu M1 se souřadnicemi x + Δx, y + Δy = = f(x + Δx) (viz obr.). Směrnici tečny MM1, která je rovna tg α, určíme z pravoúhlého trojúhelníka MNM1. Jeho odvěsna MN má velikost přírůstku Δx souřadnice x bodu M a odvěsna NM1 je odpovídajícím přírůstkem souřadnice y:
To znamená, že
|
![]() |
Bude-li se bod M1 pohybovat po křivce k bodu N, potom přírůstek Δx se bude blížit k nule. Proto je třeba při hledání směrnice tečny nalézt limitu podílu Δy/Δx pro Δx → 0. Označíme-li φ odchylku, kterou svírá tečna s osou x, dojdeme k výsledku:
Protože
je derivací y´= f ´(x) funkce y = f(x) pro hodnotu x rovnou souřadnici x bodu M, můžete učinit tento závěr:
Směrnice tečny křivky , určené rovnicí y = f(x) v bodě křivky M = [x, y], je určena hodnotou derivace y´ = f ´(x) funkce y = f(x) (jejímž grafem je křivka) pro x rovné souřadnici x bodu M.
Jinými slovy: směrnice (tg φ) tečny je derivací souřadnice y = f(x) podle souřadnice x.
Nyní odvodíme obecné vyjádření rovnice tečny křivky, určené rovnicí y = f(x) v bodě o souřadnicích x0, y0 = f(x0).
Rovnici tečny jako přímky procházející bodem [x0, y0] napíšeme ve tvaru
kde k je směrnice tečny. Na základě geometrického významu derivace je k = f ´(x0). Rovnici tečny je tedy možno napsat v konečném tvaru takto:
Příklad:
Určete směrnici tečny křivky y = x3 v bodě o souřadnicích [2, 8].
Řešení:
Nejprve je nutno určit derivaci funkce y = x3. Proveďte sami (postup řešení pak naleznete zde). Dostaneme vztah y´= 3x2. Nyní dosadíme do obecného vyjádření derivace za x = 2, a tím dostaneme
Normála křivky
Je přímka, která je kolmá k tečně a prochází dotykovým bodem tečny.
Vzhledem k podmínce kolmosti tečny a normály je směrnice normály rovna:
Proto má rovnice normály tvar:
čili
Poznámka:
Toto ovšem platí za předpokladu, je-li f´(x0) ≠ 0. V případě f´(x) = 0 je tečna rovnoběžná s osou x, normála je tudíž rovnoběžná s osou y a má tedy rovnici x = x0. K tomuto závěru je rovněž možno dospět použitím druhé rovnice pro popis normály.
[Zpět na stránku pojem derivace] [Derivace elementárních funkcí]